אתנ"כתא

יום חמישי, כ' אב תשפ"א

ברוך הבא אורח | התחבר או הרשם
   הצג פרשות ועליות. הצג אותיות פסוק ופרק. הצג קישורים להודעות. גודל הכתב:
 מד וַיֹּ֧אמֶר פַּרְעֹ֛ה אֶל־יוֹסֵ֖ף אֲנִ֣י פַרְעֹ֑ה וּבִלְעָדֶ֗יךָ לֹֽא־יָרִ֨ים אִ֧ישׁ אֶת־יָד֛וֹ וְאֶת־רַגְל֖וֹ בְּכָל־אֶ֥רֶץ מִצְרָֽיִם׃
הוסף הודעה

טבת
כ'
תשע"ה

מי אחראי על השב"כ המצרי -zoridi
בראשית פרק מא פסוק מד
וַיֹּ֧אמֶר פַּרְעֹ֛ה אֶל־יוֹסֵ֖ף אֲנִ֣י פַרְעֹ֑ה / וּבִלְעָדֶ֗יךָ / לֹֽא־יָרִ֨ים אִ֧ישׁ אֶת־יָד֛וֹ / וְאֶת־רַגְל֖וֹ, בְּכָל־אֶ֥רֶץ מִצְרָֽיִם׃

הקושי הראשון ב"פשוטו של מקרא" הוא, מה תוכן הפסוק. הרי כבר לפני כן נקבעו הסמכויות של יוסף -
"וְעַל פִּיךָ יִשַּׁק כָּל עַמִּי" ... רַק הַכִּסֵּא אֶגְדַּל מִמֶּךָּ – שרק שם התואר "מלך", נשאר לפרעה . ואילו כל סמכויות הממשל בידי יוסף :
כאמור בפסוק מ"א : וַיֹּאמֶר פַּרְעֹה אֶל יוֹסֵף רְאֵה נָתַתִּי אֹתְךָ עַל כָּל אֶרֶץ מִצְרָיִם.
ואח"כ נערך מסע ההכתרה בפסוק מ"ג : וַיַּרְכֵּב אֹתוֹ בְּמִרְכֶּבֶת הַמִּשְׁנֶה אֲשֶׁר לוֹ וַיִּקְרְאוּ לְפָנָיו אַבְרֵךְ וְנָתוֹן אֹתוֹ עַל כָּל אֶרֶץ מִצְרָיִם:

הקושי השני : מה פשר ההכרזה של פרעה : "אֲנִי פַרְעֹה" ?
הקושי השלישי, הוא במילה : "וּבִלְעָדֶיךָ" שלפי חלוקת "טעמי המקרא", היא מילה בפני עצמה. אז יש להבין מה תוכנה.
כדי לענות על זה , חייבים לקשור את המילה "וּבִלְעָדֶיךָ" , או לנאמר לפניה, או לנאמר אחריה .
הקושי הרביעי : מה כוונת הפסוק באומרו : "לֹא יָרִים אִישׁ אֶת יָדוֹ וְאֶת רַגְלוֹ בְּכָל אֶרֶץ מִצְרָיִם". האם כל אזרח חייב לקבל אישור מראש כדי לגרד באוזן ...?

רש"י מסביר בהסתמך על תרגום אונקלוס . שהפסוק כולו , עוסק בנושא ה"ביטחוני". וזו משמעות המילים :
לֹא יָרִים אִישׁ אֶת יָדוֹ - לשאת נשק. וְאֶת רַגְלוֹ - לרכב על סוס – כלי מלחמתי. בְּכָל אֶרֶץ מִצְרָיִם.

כלומר : אחרי שיוסף מתמנה ל"ראש הממשל" המצרי, ועובר את "מסע ההכתרה", פרעה נזכר שטרם הוסדר בינו לבין יוסף הנושא הכי רגיש... מי משניהם יהי'ה הממונה על מנגנוני הביטחון – השב"כ. בידי מי משניהם הסמכות להעניק רשיונות לנשיאת נשק.

הנוהל בישראל הוא, שלמרות שהסמכות הבטחונית בידי שר הביטחון, השב"כ מסונף למשרד ראש הממשלה.

הדילמה פשוטה : פרעה העניק ליוסף שליטה בכל מנגנוני הממשל. כיון שכך, הוא עצמו – פרעה- נשאר חשוף להפיכה שעלולה להתבצע ע"י יוסף. וכדי למנוע זאת, עליו להשאיר את מנגנוני הביטחון תחת חסותו.

מצד שני, יתכן והאמון של פרעה ביוסף הוא כל כך מוחלט, ובל נשכח שפרעה הוקסם מאישיותו הצנועה של יוסף - בִּלְעָדָי - אני עצמי רק "אין ואפס" - אֱלֹקִים יַעֲנֶה אֶת שְׁלוֹם פַּרְעֹה - לכן הוא לא חושש שיוסף יחולל מהפיכה כדי לסלק אותו ולכבוש את השילטון לעצמו.
להיפך, פרעה חושש לשלומו ולמעמדו של יוסף. שהוא צעיר חסר ניסיון פוליטי, ולכן הוא עלול ליפול קורבן לאינטריגות שיִזְמוּ המודחים ו / או המקנאים בהצלחתו. ולכן, כדי שיוסף יוכל להתגונן , על יוסף לשלוט במנגנוני הביטחון.
זו הדילמה . אלה שתי האפשרויות. ולכן רש"י מביא שני פירושים לפסוק.

בפירוש הראשון שמביא רש"י, המילה "וּבִלְעָדֶיךָ" , קשורה לתחילת הפסוק :
וַיֹּאמֶר פַּרְעֹה אֶל יוֹסֵף :"אֲנִי פַרְעֹה" - אני "מקור הסמכות". ובלשון של רש"י : שיש יכולת בידי לגזור גזירה על מלכותי . ולכן : ואני גוזר שלא ירים איש את ידו – אני נשאר הממונה על השב"כ. :וּבִלְעָדֶיךָ - שלא ברשותך. כלומר, אינני זקוק לאישור שלך בנושא, היות ואני מקור הסמכות. לכן , רק אני חותם על הרשאות / רשיונות לנשיאת נשק. לפי פירוש זה, פרעה מצמצם ומגביל את סמכויות יוסף !

לפי הפירוש השני ברש"י, המילה "וּבִלְעָדֶיךָ" , קשורה לסוף הפסוק , והתוצאה הפוכה :
וַיֹּאמֶר פַּרְעֹה אֶל יוֹסֵף :"אֲנִי פַרְעֹה" - אני משאיר לעצמי רק את תואר הכבוד "מלך". אבל בפועל : וּבִלְעָדֶיךָ לֹא יָרִים אִישׁ אֶת יָדוֹ וְאֶת רַגְלוֹ בְּכָל אֶרֶץ מִצְרָיִם: ואתה תהי'ה ממונה גם על השב"כ. לפי פירוש זה, הפסוק מגדיל את סמכויות יוסף !

על פירוש זה מוסיף רש"י : וזהו דוגמת "רַק הַכִּסֵּא אֶגְדַּל מִמֶּךָּ". כלומר, פירוש זה מתאים לעובדה שלפרעה רק נשאר הכבוד להיקרא בשם התואר "מלך".

אבל אם כך הם פני הדברים - מעיר רש"י - הי'ה על פרעה לאמר זאת בשעת נתינת הטבעת... ולא עכשיו. לכן ההסבר הזה פחות טוב.

סיבה נוספת לבחירת רש"י בפירוש הראשון והוא העיקר, נמצאת בפרשת "ויגש" . שם נאמר וַיִּתֵּן לָהֶם יוֹסֵף עֲגָלוֹת עַל פִּי פַרְעֹה.
משמע מכך, שפרעה השאיר את ניהול הביטחון בידיו.

מאמרים וביאורים באתר ויקיטקסט